"Nemoc a chátrání organismu nevzniká počtem let, ale počtem chyb".Pavol Hlôška
Ájurvéda je léčebný systém a nauka o zákonitostech života (ájus = život). Světovou zdravotnickou organizací (WHO) je uznána za účinný medicínský systém. Pro zjištění stavu organismu a pro doporučení ke zdraví nebo k vyléčení využívá poznatků o řídící inteligenci - o třech regulátorech (třech dóšách) - které má každý člověk uvnitř. Tyto regulátory jsou 3 skupiny vzniklé z 25 vlastností, vyskytujících se společně - ve třech skupinách.
Proto i když máme všichni orgány stejných názvů, například játra, žaludek nebo mozek, každému tyto orgány pracují jinak, mají různé vlastnosti a potřeby. A proto potřebují pro svůj provoz i různé palivo. Tím palivem je zejména výživa a také jiné podmínky, jako například teplo, zima, vlhko, sucho, zvukové a zrakové vjemy, aktivita nebo klid atd.
Na obrázku vlevo vidíte regulátory (skupiny vlastností) - ovladače zdraví - paní Věry P. Její regulátory (skupiny vlastností) jí dávají její charakteristické vlastnosti tělesné i duševní. Dávají jí její výjimečné vlastnosti a také mají své osobité požadavky, zejména na výživu. Pokud jim paní Věra vyhoví, je zdravá. Pokud jim nevyhoví, může být nemocná.
Na dalším obrázku vidíte regulátory (skupiny vlastností) - ovladače zdraví - paní Blaženy J. Tato paní má jiný poměr a jinou velikost regulátorů (poměr skupin vlastností) , než paní Věra. Proto má i jiné tělesné a duševní vlastnosti. Paní Věra je štíhlá a plachá a paní Blažena je energická atletka. Paní Blažena potřebuje pro svůj zdravý a šťastný život jiné podmínky a výživu, protože její regulátory mají jiné požadavky.
Podobně jako každá stavba nebo konstrukce zařízení odpovídá projektu nebo konstrukčnímu výkresu, i regulátory (skupiny vlastností) mají charakter projektu. Jaký je projekt, takový je objekt. Jaké máte regulátory, takový jste. Regulátory (skupiny vlastností) ve správném poměru a velikosti znamenají dokonalé zdraví. Znáte své potřeby? (Ne rozmary či vrtochy)
Můžete pokračovat na úvodní stránku